O artyście

portret 1

Mieszka we wsi Zdynia w Beskidzie Niskim. Już w latach 70tych zajmował się fotografią, obróbką drewna i korzenioplastyką. Kolejnym etapem jego twórczości jest malarstwo olejne, które stało się pięknym środkiem do spełnienia się marzeń i twórczej wrażliwości. Rozpoznawalne i charakterystyczne obrazy artysty amatora zyskują sobie coraz większe uznanie ze strony środowisk twórczych i prywatnych kolekcjonerów, którzy widzą w jego twórczości pewne głęboko zakorzenione piękno oparte w kulturze, historii, przemijającym czasie. Wyrażają uznanie i dobrym słowem wspomagają w dalszej twórczości. W 2001 roku otrzymał nagrodę artystyczną im. Alfreda Długosza ufundowaną przez burmistrza Gorlic, a przyznaną przez jury krakowskich plastyków, pod przewodnictwem prof. Leszka Dutki, Prezesa sekcji krakowskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków.W tym samym roku publikuje katalog, do którego słowo wstępne pisze prof. Włodzimierz Kunz – wieloletni rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wydając pozytywną recenzję jako jedynemu artyście nieprofesjonalnemu. Prof. W. Kunz pisał wówczas:

Z pozycji profesjonalnej trudno zastosować kryteria nie przystające do dzieł powstających w sferze uczuciowej i intuicyjnej. Sięgnąłem jednak pamięcią do początków moich zainteresowań malarstwem, wędrówek jeszcze przed wojną, za motywami po Beskidzie Niskim, do ówczesnych moich fascynacji pięknem natury okolic Gorlic i zacząłem, nie bez wzruszenia, towarzyszyć autorowi obejrzanych prac. Towarzyszyć w pojawiających się, wraz z motywami, potrzebach ich utrwalania, przeżyłem więc po raz wtóry przygodę naiwnych wzruszeń i innej prawdy, prawdy głęboko zanurzonej w uroku okolic znanych mi i wywołujących żal, że nie ma powrotów do rozpoczynania wszystkiego od nowa. Stefan Telep fascynuje się wieloma dziedzinami twórczości, posiada umiejętności manualne nieodzowne by być plastykiem, jest pracowity i twórczy, o czym świadczy jego dorobek. Potrafi zachować postawę pełną zachwytu dla tematów, jakich się podejmuje. Poruszanie się, na obrzeżach sztuki profesjonalnej, przy zachowaniu osobistych doznań, bez snobizmu i bez łatwizny jest zaletą i wartością, które niewątpliwie ta wystawa w swojej treści niesie.

Prof.Wlodzimierz Kunz

Wieloletni Rektor Akademii Sztuk Pieknych w Krakowie

 

W 2006 roku – Salon Gorlicki – wyróżnienie. W 2010 roku bierze udział w wystawie konkursowej, biennale sztuki naiwnej i Art Brut pogranicza polsko-słowackiego im. Edwarda Sutora. W wystawie bierze udział 40 artystów z Polski i Słowacji. Jury międzynarodowe pod przewodnictwem Leszka Macaka przyznało Stefanowi Telep I miejsce ex-aequo z p. M. Potoma. Jego obrazy znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w Polsce, USA, na Ukrainie, w Kanadzie, Australii, Austrii, Słowacji, Holandii i Niemczech oraz w muzeum Andy Warchola na Słowacji.

%d blogerów lubi to: