Prasa

Wystawa pokonkursowa Biennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora

W dniu 24 listopada 2010 r. w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej Biennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora, w trakcie którego nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagrod i wyróżnień jego laureatom.

Do konkursu wpłynęły zgłoszenia 40 artystów, w tym 27 z Polski i 13 ze Słowacji. Przeważały zgłoszenia indywidualne, jednak wiele nadesłanych zostało przez instytucje kultury z całego pogranicza: od Przemyśla po Pszczynę w Polsce oraz od Humennego po Czadcę na Słowacji. W sumie do konkursu zgłoszono 173 prace, wykonane różnymi technikami i prezentujące rozmaitą tematykę. Zdecydowaną większość stanowiło malarstwo olejne, a także pastele. Pojawiło się również malarstwo na szkle, kolaż, kompozycje z ziaren, haft. Wśród rzeźb dominowały wykonane w drewnie, zarówno polichromowane, jak i surowe. 

Oceny prac dokonało interdyscyplinarne polsko-słowackie jury pod przewodnictwem Leszka Macaka – kolekcjonera sztuki naiwnej i właściciela Galerii d’Art Naif w Krakowie. W jury zasiadali: Carmen Kováčová – właścicielka Galerii u anjela w Kieżmarku, jako wiceprzewodnicząca oraz członkowie: Piotr Chodorowicz – nowotarski artysta rzeźbiarz, Anna Dziubas – artysta plastyk, kierownik BWA Galerii Jatki w Nowym Targu oddział Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” Nowy Sącz, Ladislav Volko – socjolog, dyplomata, wykładowca Uniwersytetu św. Cyryla i Metodego w Trnawie.

Jury wybrało na wystawę pokonkursową 54 prace. Oceniając artystyczny poziom prac zgłoszonych do konkursu stwierdziło z zadowoleniem, że prezentują one szereg ciekawych i inspirujących cech oraz bardzo różnorodne techniki wykonania. W związku z wyrównanym poziomem konkursu jury postanowiło przyznać 2 równorzędne I nagrody. Podczas wernisażu laureaci otrzymali nagrody, pamiątkowe dyplomy i medale. Z rąk Konsula Generalnego Republiki Słowackiej Marka Lisanskiego, Dyrekora biura Związku Euroregion „Tatry” Antoniego Nowaka, Dyrektora biura Zdruzenia Region „Tatry” Milana Nevlazly oraz Przewodniczącego jury Leszka Macaka.

LAUREACI KONKURSU

I nagroda – ex aequo

Miroslav Potoma
Stročín (Słowacja)
za obrazy pt.
Na gazdovskom dvore, Zo skanzenu, Z kostola

 Stefan Telep
Zdynia (Polska)
za cykl obrazów pt.
W domu i w karczmie (Domowe obowiązki, Kolacja, A w karczmie wesoło)

 

II nagroda
nie przyznano

 

III nagroda

František Turcsanyi
Hniezdne (Słowacja)
za obrazy pt.
Malá závrat, Rózsaszinü madár oraz Ukrajinský krokodíl

 

Wyróżnienia

Łukasz Haduch
Brzozów (Polska)
za obrazy pt.
Autoportret oraz Wielkanoc

Julian Klamerus
Nowy Targ (Polska)
za rzeźby pt.
Magda oraz Piotr

  Gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym oraz składamy podziękowania wszystkim uczestnikom konkursu, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie do udziału w Biennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora. Ten konkurs nie mógłby się odbyć i nie miałby tak dużego zasięgu bez zaangażowania licznych instytucji kultury, wśród których są: Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Dom Kultury „Sokół” w Strzyżowie, Warsztat Terapii Zajęciowej w Starej Wsi, Pszczyńskie Centrum Kultury, Šarišské osvetové stredisko w Preszowie, Mestské kultúrne stredisko w Humennem, Galéria u anjela w Kieżmarku, Turčianské kultúrne stredisko w Martinie, Kysucké kultúrne stredisko v Czadcy. Cieszy nas zainteresowanie z ich strony oraz nawiązana współpraca, która będzie doskonałym fundamentem do kontynuowania i poszerzania przeglądów twórczości artystów pogranicza polsko-słowackiego. W realizację, a przede wszystkim rozpowszechnianie informacji o konkursie włączyli się także partnerzy naszego projektu: Združenie Region „Tatry”, Muzeum w Kieżmarku i Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu.

 Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy pokonkursowej. Różnorodność tematyki i technik wykonania prezentowanych na niej prac uświadamia bogactwo sztuki artystów amatorów, których twórczość wynika z głębokiej wewnętrznej potrzeby. Przewodniczący jury Leszek Macak w swoim tekście w katalogu wystawy zwraca naszą uwagę, iż „konfrontacja ze sztuką naiwną i art brut stawia nas wobec konieczności otwarcia się na odmienne wizje i ujęcia otaczającego świata. Wymaga od nas dostrzeżenia i docenienia wrażliwości innych.”

 Wystawę czynna do 10 grudnia, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00. Towarzyszy jej bezpłatny katalog.

%d blogerów lubi to: